O projektu


Původní námět

Tuhle knížku asi mnozí z vás znají. Je to jedna z nejznámějších a nejvydávanějších knih Jiřího Trnky, kterou malíř a filmař nejen ilustroval, ale také napsal. Poprvé vyšla v roce 1962 a velmi záhy se zařadila mezi nejoblíbenější knížky pro děti. Vypráví o pěti klucích, kteří objeví cestou do školy za rezavou brankou tajemnou, zarostlou zahradu, v jejíchž útrobách se setkají s různými, převážně zvířecími tvory a prožívají s nimi nejrůznější absurdní a směšná  dobrodružství. Trnkova Zahrada neztratila ani po více nežli 60ti letech nic ze svého půvabu a vtipu a baví dnes již třetí generaci čtenářů. Pro ty, kteří ji nečetli, číst nechtějí, neumějí nebo už to zapomněli, je zde originální kybernetoskop: Trnkova ZAHRADA 2, který hrdiny knihy přenáší z média tištěného do média audiovizuálního. Cílem jeho autorů však není pouze mechanicky přenést obrázky a text knížky do veřejného prostoru, o což se ne vždy úspěšně snaží malá divadla. Podstatou projektu je hra, do které je interaktivně zapojen i divák.


Co je to Originální kybernetoskop?

Originální kybernetoskop je velkokapacitní audiovizuální stroj na zábavu, legraci a půvabné nesmysly. Byl zbudován na půdorysu knihy, výtvarného divadla, biografu, cirkusu a motokrosu. V jeho rozlehlých útrobách o rozloze několika set metrů čtverečních čeká malého (i velkého) návštěvníka řada neobyčejných atrakcí a překvapivých setkání. Kuriózní a ne vždy přátelští obyvatelé Zahrady se zhmotní  prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí, ale i prostřednictvím nových, ještě nepatentovaných vynálezů, pro které byli autoři nuceni vymyslet názvy. Malí, odvážní jedinci (do váhy 30 kg) se mohou zúčastnit adrenalinové tříkolkové honičky se zlomyslným kocourem na kočkodromu, se svými rodiči navštíví slonograf, pomocí trpaskopu vstoupí do hlavy sádrového trpaslíka a odhalí jeho sen, zabrnkají si na štěkafón a když budou mít štěstí (smůlu), vynoří se z hlubin velrybária „moudrá“ velryba a počastuje je některou ze svých zničujících vědeckých přednášek na téma: velryba – včera, dnes a zítra.

Autoři

Autoři: Jiří Trnka, Jan Trnka, Matyáš Trnka
Scénář: Jan Trnka, Matyáš Trnka
Výtvarné zpracování: Jan Trnka
Texty: Jan Trnka
Animátoři: Jan Saska, Matyáš Trnka, Hanka Nováková, Marek Náprstek
Technické řešení: Filip Ježek, Martin Vavrek, 3D Sense
Sounddesign: Marek Musil
Hlas velryby: Jitka Molavcová, Tonya Graves
Záznam zvuku: Marek Musil, Petr Kapeller, Adam Bezděk
Ruchaři: Olga Čechová, Jarka Hlavesová
Hudba: Tomáš Hoyer
Produkce: Jan Vetešník, Matyáš Trnka, Zuzana Trnková
Výroba dřevěných rekvizit: Devoto SE (www.devoto.cz)
Výroba šitých předmětů: Šárka Jirková, Zuzana Hnízdilová
Výroba trpaslíka: Jakub Chocholoušek (model), Zdar Šorm sr., Zdar Šorm jr., Benjamin Šorm, Štěpán Tesař
Překlad: Elizabet Kovačeva, Barbora Hrušková, Tereza Novická
Právní servis: Viktor Košut
Web: Gameleon (www.gameleon.cz)
Fundraising: Pavel Zelinka, Matěj Kareš
PR: Marie Heřmanová, Šárka Petruželová, Matěj Kareš
Speciální poděkování: Zuzana Trnková, Terina Vodičková
Poděkování: Eliška Trnková, Miloš Bychl, Studio Trnka (www.studiotrnka.cz), Virginie Béjot, Jakub Grosz, Kryštof Pešek, Ondřej Hudeček, Ondřej Růžička, František Drtikol, Nikuláš Hořánek (www.originalhoranek.cz), Pavel Jurák (Vinařství Jurák & syn, Hustopeče), Veronika Nádeníčková, David Vavruška, Bára Příkaská, Lenka Šindelářová, Petr Lukeš, Pavel Míka, Roman Sležek, Petr Makovec a 100 dalším